Dvacet minut Radiožurnálu
Pomoci obětem násilí stát musí, Istanbulská úmluva ale používá gumovou definici genderu, tvrdí senátor Hraba
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Senát těsnou většinou odmítl ratifikovat Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Jaké výhrady senátory a senátorky k zamítnutí takzvané Istanbulské úmluvy vedly? Může být domácí násilí nebo násilí na ženách potíráno jinými cestami? Tomáš Pancíř se ptal senátora Zdeňka Hraby z klubu ODS a TOP09.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Senát těsnou většinou odmítl ratifikovat tzv. istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách a domácího násilí. Jaké výhrady senátoři k Istanbulské úmluvě mají? Proč její text vyvolává tolik emocí? A mělo by Česko i bez Istanbulské úmluvy přijmout další opatření proti násilí na ženách?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je senátor, člen senátního ústavně-právního výboru, předseda senátní komise pro ústavu, zvolený ve volebním obvodu Benešov a Praha-východ za hnutí STAN, ale v současnosti je to člen klubu senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Hraba. Dobrý den. Zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Senát včera pozdě večer odmítl ratifikovat Istanbulskou úmluvu. K jejímu schválení chyběly dva hlasy. Vy jste jen pár minut po tom hlasování napsal na síti x, že tím senát zastavil ratifikaci této úmluvy. Máte pocit, že to je opravdu definitivní konec té ratifikace? Není možné, že až se letos na podzim změní složení Senátu, že o ratifikaci Istanbulské úmluvy horní komora bude hlasovat znovu a třeba s opačným výsledkem.
-
Tak nikdy neříkej nikdy. Bohužel ani co se týká mezinárodních smluv, co se týká změn třeba a základních smluv EU, primárního práva, tak jsme byli svědky opakovaného hlasování, když některé státy, respektive občané odmítli takovou změnu. Takže úplně vyloučeno to není, ale bylo by to velmi nestandardní a bylo by to, řekněme velmi zákeřné.