Archiv Plus
Člověk nikdy neví, jak má vyměřený čas… Marie Uchytilová věnovala pomníku lidických dětí dvacet let života. Jeho instalace se už nedočkala
Archiv Plus
Plus
Dětské postavy v nadživotní velikosti, které shlížejí v houfu na prázdnou lidickou pláň, připomínají 82 místních dětí zavražděných v roce 1942 nacisty. Ale jejich pomník vyjadřuje ještě mnohem víc. Podle představ Marie Uchytilové, autorky sousoší, jde o symbolické ztvárnění všech dětských obětí druhé světové války. Bylo jich dohromady třináct milionů.
Naďa Reviláková
Přepis epizody
-
Nad rozlehlou pláň i v Lidicích. Tam, kde již těch prvních červnových dnech roku 1942 pokojně stála vesnice s kostelem i rybníkem, dnes nehnutě stojí 82 postav. Představují lidické děti, které zavraždili nacisté, a současně je toto sousoší věnované všem dětským obětem druhé světové války. Autorkou monumentálního pomníku byla sochařka Marie Uchytilová a my si to to její dílo v následujících minutách představíme prostřednictvím nahrávek, které nám uchoval rozhlasový archív. U poslechu vás vítá Naďa Voláková. Archiv stojíme na místě, kde býval kdysi kostelík. Není tu po něm ani památky. A všude tam, kde byly chalupy, statky a dělnické domky jedné z rovin. A na smuteční tryzně v Lidicích se 10. června 1945 sešlo na 150000 lidí. Stojí tu.
-
Jako pevná hráz osvobození milionů. Kámen vedle kamene a každý ze žuly. A každý jeden každý sem přišel žalovat, odsoudit a pomodlit se nad hrobem těch, kteří tu padli.
-
Mezi přítomnými byli i lidické ženy a na Hroníková tehdy vyslovila známou prosbu.