Archiv Plus
Balkon, po kterém se prošly dějiny
Archiv Plus
Plus
Málokoho asi napadne při procházce Prahou občas zvednout hlavu a podívat se do vyšších pater honosných činžáků i paláců, které nám zanechal přelom 19. a 20. století. Nemusí jít pouze o estetický zážitek, ale i závan nostalgie.
Jan Sedmidubský
Přepis epizody
-
Na tom místě se psaly dějiny. Když se 20. listopadu 1989 poprvé otevřely dveře na balkon ve druhém patře budovy Melantrich, už na pražském Václavském náměstí. Nikdo si asi neuvědomovala, že právě tady se odehraje velká rétorická bitva s dohasínajícím, ale pořád silným komunistickým režimem v Československu. Mezi 20. listopadem a čtvrtým prosincem 989 se právě odtud pronášeli proslovy, kterými Občanské fórum takříkajíc dirigoval o revoluci. A já jsem jen Sedmidubský. A přeji vám inspirativní poslech.
-
Archiv.
-
Když ještě chvíli zůstanu u toho příměru s dirigentem, pak to soužití s orchestrem demonstrantů dole na náměstí bylo od počátku poznamenané nadšením, ale zároveň nejistotou. Nebylo jasné, jaká nasadit tempa a dynamiku. Také dramaturgie těchto pravidelných zimních odpolední nebyla vůbec jednoduchá. Jak udržet pozornost lidí jeden a půl hodiny a přitom se neopakovat, jak je v dobrém slova smyslu rozpumpovat a pak zase uklidnit. Jak se jasně vymezit proti režimu a přitom ne odradit ty, kteří se proti němu jednoznačně postavili až teď po masakru na Národní třídě ze 17. listopadu. Byla to práce s emocemi, hodně odhodlání, zároveň i trochu strach. Radost vedle vzteku úleva, že to konečně praská, a kolektivní hledání toho, jak nejstručněji a nejvýstižněji vyslovit podstatu věci. Tento režim musí skončit, musí se zrušit vedoucí úloha KSČ ve státě. Chceme svobodné volby.